Masáže Světlá

Lymfatická masáž Světlá

Lymfatické masáže Světlá nad Sázavou

Manuální lymfodrenáž  má příznivý vliv na posílení imunity a regeneraci organismu, z kosmetického hlediska vyhlazuje pokožku,

formuje postavu, urychluje hojení po plastických operacích, působí proti celulitidě, dále detoxikuje, ulevuje od stresu a únavy, odstraňuje křeče, napětí a otoky (Lymfedémy) v lýtkách při křečových žilách, je tedy z tohoto hlediska považována za nejlepší terapii.

Lymfatické masáže Světlá nad Sázavou

Lymfatická masáž je zaměřena na lymfatický systém, provádí se malým tlakem, nesmí vyvolávat bolest, kůže a podkoží se jen hladí. Je zaměřena na povzbuzení lymfomotoriky, zmírnění bolestivého napětí a zlepšení odtoku lymfy z určité oblasti. Pořadí a frekvence hmatů je přesně určená. Charakter hmatů je kruhovitý, velkoplošný, maloplošný, spirálovitý. Frekvence hmatů je pomalá. Lymfatický systém je systémem cév (filtrů – jež zachytávají škodlivé mikroorganismy) a uzlin (bariéry – bránící šíření infekce, ničící bakterie a viry). Správná funkce lymfatického systému je tedy pro naše zdraví velmi důležitá.

 

Základem léčby lymfatických otoků je tzv. manuální lymfodrenáž, jemná technika skládající se ze soustavy speciálních hmatů zcela odlišných od klasické masáže. Základní funkcí manuální lymfodrenáže je napodobit, popř. posílit práci fyziologického lymfatického řečiště a pomoci odvést nadbytek mízy z oblasti, kde se hromadí. Technika vychází a využívá znalosti anatomického uspořádání mízního řečiště v jednotlivých částech těla. Nácviku techniky masáže a ošetření jednotlivých oblastí těla jsou věnovány speciální kurzy.

 

Lymfatická drenáž je v současné době velmi populární kosmetickou metodou, která umožňuje odstraňování celulitidy. Nicméně tato metoda byla a stále je i velmi uznávanou léčebnou metodou s širokým spektrem využití.

Napomáhá k celkové detoxikaci organizmu, zlepšení metabolizmu, zlepšení fyzické kondice až o 15 %, je i určitou prevencí proti nádorovým onemocněním. Indikacemi mohou také být různá ortopedická a traumatologická onemocnění spojená s otoky. Lymfodrenáž napomáhá také při popáleninách nebo tišení bolestí po operacích, kdy umožňuje odvod tekutin z buněk napuchlých tkání, pacient pociťuje znatelnou úlevu a snižuje se tak množství podáváných analgetik a zrychluje uzdravující proces.

 

Lymfodrenáže působí na lymfatický systém, jenž je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. V tomto systému koluje míza tzv. lymfa, která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Funkcí tohoto systému je filtrace a detoxikace. Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedémů, jež je nutné léčit.

 

Lymfedémy rozdělujeme na tři skupiny:

Primární – vrozené, sekundární – získané,  a speciální lymfedémy.

Podle stadia, v jakém se lymfedém nachází, se určuje postup léčebné terapie. V latentním stadiu není otok ještě viditelný, i když už pacient může pociťovat problémy. V manifestní reverzibilní fázi je již otok viditelný, ale často v noci zmizí nebo dojde ke zlepšení. V této fázi je nejvhodnější terapií právě lymfodrenáž. V manifestní irevirzibilní fázi otok roste a tvrdne. Terapie se snaží zabránit tvrdnutí. V další fázi tzv. elefantiázy jsou již lymfatické uzliny velmi poničené, dochází k obrovským otokům, zdrsnění kůže, terapie je dlouhodobá, po lymfodrenáži následuje vždy speciální bandáž. Pokud se podaří otoky zmírnit, je nutné používat kompresní punčochy (event. podkolenky, pažní navléky apod.). Kompresní terapie se někdy využívá již na počátku onemocnění, neboť může dojít ke zmírnění otoků, aniž by byla zapotřebí lymfatická drenáž. Jinak je využíváme hlavně jako prevenci recidivy.

Lymfedémy (sekundární) bohužel často také provázejí nádorová onemocnění nebo vznikají přimo následkem radiologické léčby těchto onemocnění.

V souvislosti s lymfedémy je třeba také osvětlit pojem lymfadenektomie. Je to vlastně operační odstranění mízních uzlin, do kterých odtéká lymfa z orgánů, postižených nádorem. Cílém této operace je odhalení možných metastáz. V gynekologii se často používá tříselná nebo pánevní lymfadenektomie např. u nádoru zevních rodidel. Setkáváme se s ní také např. po disekci axily – což je operace doplňující ablaci prsu (odstranění prsu při nádorovém onemocnění), kdy se odstraní mízní uzliny v podpažní jamce na stejné straně, kde byl postižený prs. Lymfedém na horní končetině se v České republice objevuje zhruba u 40 % pacientek po ablaci. Lymfadenektomie může být buď systematická, kdy se odstraňuje celkově lymfatická tkáň ve spádové oblasti, nebo tzv. samplingová, kdy se sbírají pouze vzorky zvětšených uzlin.

Další možnou, u nás však téměř se nevyskytující, příčinou lymfedému jsou parazité, kteří jsou přenášení komářím bodnutím, toto riziko však hrozí hlavně v tropech.

Lymfodrenáže jsou buď manuální nebo přístrojové, přičemž se obecně má za to, že manuální lymfodrenáže jsou účinnější, neboť citu lidské ruky se nevyrovná žádný přístroj. Terapeut zachytí na těla pacienta (klienta) i ty nejdrobnější asymetrie, a tam, kde je to nutné, může hmaty  zopakovat.

Manuální lymfodrenáž provádí terapeut většinou na suchou pokožku, dochází tak k většímu tření a účinek se prohlubuje. Dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení vyměny látek mezi krví a tkáněmi. Probíhá obvykle v těchto fázích:

  1. Lymfatická drenáž krku zepředu (otevření lymfatického systému)
  2. Lymfatická drenáž krku zezadu
  3. Lymfatická drenáž obličeje
  4. Lymfatická drenáž  horních končetin – paží
  5. Lymfatická drenáž zad
  6. Lymfatická drenáž beder
  7. Lymfatická drenáž dolních končetin zepředu
  8. Lymfatická drenáž dolních končetin zezadu

Lymfodrenáže jsou časově relativně náročné, je třeba počítat s cca 40 – 60 min. na jednu masáž, i když časové údaje se samozřejmě liší podle nabídky  terapeutických a masážních studií.

 

masaz.obl.350

Lymfatickou drenáž lze využít i v oblasti kosmetiky jako omlazující  a regenerační proceduru např. Lymfatickou masáž obličeje nebo Lyftingovou masáž obličeje.

Lymfatická masáž obličeje

Lymfatická masáž obličeje je speciální metodou, která blahodárně působí na obličej, vyhlazuje ho, detoxikuje a obnovuje správný tok lymfy. Díky odvodu toxických látek z oblasti obličeje dochází ke zjemnění a zkvalitnění pokožky. Po manuální lymfodrenáži obličeje se ukládá méně tuků a urychluje se podkožní metabolismus. Lymfodrenáž obličeje výrazně potlačuje vznik vrásek, akné a nerovností na pokožce. Otoky v očním okolí budou po této aplikaci již minulostí.


Lyftingová masáž obličeje

Lifting – vyhlazovací masáž obličeje je nová manuální metoda vyhlazování obličeje s ihned viditelným účinkem. Jistě je vám znám pojem lifting jako operační zákrok, při kterém se provádí napínání pokožky. Ve světě je velmi populární manuální terapie, která využívá pouze masáže.